Povodom 11. jula, dana sjećanja na žrtve Srebrenice, narodni poslanik Enis Imamović u izjavi za medije ocenio je da je današnje saopštenje parlamenta mali, ali važan korak u pozitivnom smjeru.
Naglasio je potrebu nadlježnih organa da se i najmanji vid međunacionalne netrpeljivosti mora sasjeći u korenu i da je Srebrenica jedna velika opomena.
U njegovoj izjavi se još navodi:
“Pozivajući se na presudu Međunarodnog suda pravde o Srebrenici, Narodna Skupština Republike Srbije, usvojila je svoju Deklaraciju o Srebrenici.
Tim činom, započet je proces koji će još dugo biti pred nama, a na zalost i pred generacijama koje dolaze.
Današnje saopštenje Parlamenta u povodu 11. Jula, Dana sjećanja na žrtve Srebrenice, je jedan mali, ali važan korak u pozitivnom smjeru.
Samo sjećajući se i poštujući žrtve Srebrenice, te sviješću o okolnostima koje su dovele do Srebreničkog genocida nad Bošnjacima.
Sviješću da postoje ideje i ljudi koji su spremni na tako svirep i strašan čin, mi se zapravo staramo da se Srebrenica, nikada, nigdje i nikome ne ponovi.
Pred nama je dugotrajan, ali važan proces pomirenja i jačanja uslova za zajednički život, zasnovan na ravnopravnosti nacija i punom poštovanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda.
U tom cilju, izražavamo duboko žaljenje i zbog svih nevino stradalih žrtava, drugih nacionalnosti u ratovima ‘90tih, saosjećamo se sa bolom njihovih porodica. Bez obzira koliko taj proces bio dug, a cilj daleko, na njih smo obavezni zbog generacija koje su došle i koje tek dolaze.
Mi danas živimo u zemlji čiji je Parlament usvojio Deklaraciju kojom se potpuno poštuje i prihvata presuda Međunarodnog suda pravde o Srebrenici.
Mi, međutim, živimo i u zemlji u kojoj se gotovo na svim sportskim manifestacijama na kojima učestvuju Bošnjaci, ističu transparenti i uzvikuju bolesne parole o noževima i žici, koji vrijeđaju i omalovažavaju žrtve Srebrenice, njihove porodice i jihovi sunarodnike.
Dokle god šutimo na takve pojave, i dokle je takav zverski čin nekome povod da se osjeća ponosno i gordo, dokle svi ne budemo glasni i jednoglasni u osudi takvih pojava, naš zadatak biće težak, a cilj daleko.
Postavlja se pitanje, da li je neko, nekada, na bilo koji način, procesuiran zbog isticanja i uzvikivanja bolesnih parola “o noževima i žici u Srebrenici” i hoće li nadlježni organi ikada učiniti nešto da se ovaj trend zaustavi?”, zapitao se na kraju svog izlaganja narodni poslanik Stranke demokratske akcije Sandžaka, Enis Imamović.