Učitavanje sajta

Turska

Vijesti Stranke Demokratske Akcije Sandžaka

Turska pomaže Srbiji da poveća izvoz

Mogućnosti prebacivanja turske proizvodnje u nerazvijene opštine Srbije i Sandžaka, čime bi se na direktan način poboljšali  izvozni indeks zemlje i zapošljavanje lokalnog stanovništva, bila je tema današeg sastanka predsjednika SDA Sandžaka i ministra u Vladi Srbije dr. Sulejmana Ugljanina i Njegove Ekselencije Mehmeta Kemala Bozaja, ambasador Republike Turske u Srbiji. Razgovaralo se i o izvozu poljoprivrednih proizvoda u Tursku za njihove potrebe, između ostalog, za prehranu riba. „Cilj posete je da se ostvari obostrana korist – i izvoza u Tursku i turskog izvoza u Srbiju,“ rekao je ambasador. Preseljenjem  proizvodnje, na osnovu delova Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Turske, stvorili bi se uslovi da se istovremeno proširi turska proizvodnja i poveća izvoz. Ministar Ugljanin je privrednicima poručio da u Srbiji i Sandžaku „imaju dobar poslovni ambijent“ i pozvao ih da nađu svoj interes u ulaganju.

Detaljnije
Doguš Holding želi poslove u Srbiji i Sandžaku

Jedan od tri najveća turska privatna konglomerata, Doguš Holding iz Istanbula, zainteresovan je za gradnju puteva u Srbiji, a s obzirom da u portfoliju ima dvadeset pet kompanija raznih delatnosti i trideset pet hiljada zaposlenih, saradnja može da se proširi. Ovo je ministru u Vladi Srbije dr. Sulejmanu danas predložio  Ertan Japiđi, regionalni menadžer Doguš građevinske grupe, zainteresovane za gradnju dela Koridora 11 u Srbiji. Japiđijeva kompanija je več konkurisala u Crnoj Gori za tamošnji deo Koridora i u aprili očekuju odluku Vlade Crne Gore. „Mi bismo želeli da učestvujemo u tom poslu s obe strane granice i uskoro ćemo vam poslati pismo o namerama,“ rekao je Japiđi. Ministar Ugljanin je rekao da je Koridor 11 „žila kucavica za Srbiju“ i da se planovi Doguš građevinske firme uklapaju u plan turske Eksim banke koja je spremna da kreditira dva lokalna puta u Sandžaku koja će region povezati sa budući autoputem. Japiđi je izjavio da ako njihov Holding bude poslovao u Srbiji, biće to signal i drugim velikim investitorima da ih slede. „Srbija je centar Balkana“, i zato smo zainetresovani za saradnju. Ministar Ugljanin je dodao da je i „naš cilj da Srbija bude glavni turski strateški cilj na Balkanu“.

Detaljnije
Energetski sektor – nova oblast saradnje sa Turskom

Energetika će postati nova oblast u privrednoj saradnji sa Turskom, zaključeno je na sastanku predsjednika SDA Sandžaka i ministra u Vladi Srbije dr. Sulejmana Ugljanina i turskog ministra energetike i prirodnih resursa Tanera Jildiza. U razgovoru na marginama drugog zasedanja Mešovitog komiteta za ekonomsku saradnju Srbije i Turske o mogućnostima za turske investicije u energetski sektor Sandžaka i Srbije, dogovoreno je da predstavnici Jildizovog ministarstva prisustvuju radu Komiteta i lično se upoznaju sa idejom o saradnji u toj oblasti. Ministar Ugljanin, kopredsedavajući Komiteta za saradnju, rekao je da “Srbija ima strateški okvir i spremne projekte u sektoru energetike”, pozvavši turske investitore da se u to uvere jer su dobrodošli da ulažu u Sandžak i Srbiju. On je dodao da bi u Sandžaku i Srbiji takođe koristili saznanja o turskom iskustvu i znanju u oblasti energetike.

Detaljnije
Turska pozvana da investira u Smederevo

O mogućnostima koje Smederevo pruža potencijalnim investitorima danas je, između ostalog, ministar u Vladi Srbije dr. Suleman Ugljanin razgovarao sa Mehmetom Surejom, potpredsednikom Turske agencije za saradnju i komunikaciju, TIKA, zaduženim za Balkan i istočnu Evropu. Govoreći o prednostima Smedereva, ministar Ugljanin je rekao da su geostrateški položaj grada, sa Dunavom, putem, železnicom i aerodromom od velikog značaja za investiranje.  “Smederevo ima velike potencijale i industrijske i turističke, a nema nijedan hotel,” dodao je Ugljanin i pozvao turske investiture da dođu u Smederevo i uvere se u mogućnost ulaganja u marinu, luku, kao i u obnovu smederevske tvrđave. Gospodin Sureja je predložio da se Smederevo pobratimi sa nekim turskim gradom, a ministar Ugljanin je dodao da bi bilo dobro da to bude neki crnomorski grad jer se Dunav uliva u Crno more. Glavne teme razgovora su bile saradnja u oblasti projekata obnove zajedničkog kulturno-istorijskog nasleđa i poboljšanja turističke ponude iz Srbije. Gospodin Sureja je rekao da TIKA već ulaže u Srbiju, a da je akcenat prošle godine stavljen na  projekte u zdravstvu i obrazovanju. Dodao je da mu je želja da se TIKA sa partnerima uključi u obnovu zajedničkog kulturno-istorijskog nasleđa dve zemlje, što će onda doprineti i razvoju turizma. Ministar je obećao da će, u cilju zajedničkog uspeha, Vladina Kancelarija za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja, na čijem je čelu, otvoriti vrata TIKI, gde god za to u Srbiji budu zainteresovani. 

Detaljnije
Turska u Srbiju uložila uložila 110 miliona dolara

  “Srbija je važan ekonomski partner Turske i privredna saradnja treba da se pojača, imajući u vidu dobar geografski položaj obe zemlјe”, rekao je danas, drugog dana zasedanja Mješovitog komiteta za ekonomsku saradnju Srbije i Turske, Nabi Avdži, ministar obrazovanja i koopredsednik Komiteta sa turske strane. On je dodao da dve zemlјe imaju intezivne i dobre diplomatske odnose, da je ukidanjem viza stvorena pozitivna klima, kao i da su bilateralna i ekonomska saradnja napredovale od stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Turske. Avdži je rekao da u Srbiji posluje 15 turskih kompanija koje su do sada uložile oko 110 miliona dolara, dok 80 srpskih firmi radi u Turskoj gde su uložili 35 miliona dolara. Ministar očekuje više srpskih kompanija u Turskoj i  smatra da i turske i srpske firme treba ohrabrivati za zajednički nastup na trećim tržištima.  

Detaljnije
Ekonomska saradnja sa Turskom ide uzlaznim putem

Obraćanje ministra dr. Sulejmana Ugljanina na 2. zasedanju Mješovitog komiteta za ekonomsku saradnju Srbije i Turske   Poštovani ministre Nabi Avdži, poštovani učesnici drugog zasedanja Mješovitog komiteta za privrednu saradnju Republike Srbije i Republike Turske, dame i gospodo, velika mi je čast i  izuzetno zadovoljstvo da vas pozdravim u ime Vlade Republike Srbije i u svoje lično ime. Dozvolite mi da se prvo osvrnem na dosadašnju ekonomsku saradnju naše dve zemlje koja, na obostrano zadovoljstvo, ide uzlaznim putem od prvog zasedanaja našeg Komiteta, u septembru 2010. u Beogradu. Tome su nesporno doprinele intezivne razmene poseta i susreta na najvišem nivou u poslednje tri godine. To je pospešilo bilateralne odnose, ali i odnose u regionu pri čemu na umu imam trojne susrete Srbije, Turske i Bosne i Hercegovine. Svakako je veoma bitan bio susret predsednika Nikolića i Gula u Ankari prošlog meseca, ali i susreti na nivou predsednika država i vlada na međunarodnim skupovima i konferencijama. Pozivam dve Vlade, na osnovu ranijeg dogovra, da u što kraćem roku održe sastanak u Beogradu koji će doprinet budućoj još boljoj saradnji.

Detaljnije
Šansa Smedereva za turska ulaganja

Smederevo ima dobre izglede da zainteresuje turske investitore, zaključeno je danas za vreme posjete Predsjednika SDA Sandžaka I ministra u Vladi Srbije dr. Sulejmana Ugljanina i turskog ambasadora u Beogradu, Nj.E. Mehmeta Kemala Bozaja ovom gradu na Dunavu. Dobar geostrateški položaj, plovni put, železnica, autoput i aerodrom su infrastrukturne pogodnosti grada na Dunavu, složili su se gradonačelnica dr Jasna Avramović i gosti. Osim toga, stara smederevska tvrđava sa turskim hamamom, kao i marina, zanimljivi su turistički i svako ulaganje bi se isplatilo. „Moj je cilj da spajam ljude – one koji nešto nude i one koji nešto traže“, rekao je ministar Ugljanin. Smederevo je, pored nerazvijenih opština, bila tema nedavnog zasedanja Mješovitog komiteta za ekonomsku saradnju Srbije i Turske, čiji je kopredsjednik. „Naši preci nisu zidali ovakve tvrđave da bismo mi došli i rekli – uh, baš je lepo. Zidali su sebi za život i obaveza naših generacija je da svemu tome vratimo život i tako se odužimo precima,“ rekao je ambasador Bozaj. On je dodao da je u srpsko-turskim odnosima okrenuta nova stranica i da su učvršćeni toliko da će se razvijati bez obzira ko u obe zemlje bude na vlasti, „a odnos naša dva naroda bi trebalo da bude osnov“. Na sastanku je dogovoreno i da delegacija iz turske opštine Odun Pazar dođe u Smederevo i da se razmotre mogućnosti za bratimljenje. Gradonačelnica je dodala da osim kulturne i turističke saradnje, postoje dobre mogućnosti i za saradnju u privredi.

Detaljnije
Privredna delegacija iz Srbije i sandžaka u obilasku gradilišta u Iraku

Delegacija privrednika iz Srbije koju predvodi ministar u Vladi dr. Sulejman Ugljanin obišla je danas gradilišta u  južnoj iračkoj provinciji Misan sa guvernerom Ali Daudom Lazimom. Guverner je delegaciju upoznao sa gradnjom: dečje bolnice,  prvih pet stotina od planiranih hiljadu socijalnih stanova, stadiona vrednog 25 miliona dolara i luksuznog hotela koji gradi turska kompanija.

Detaljnije
Generalni sekretar primio predsjednika mladih AK partije

Predsjednika omladine Vladajuće AK Partije u Republici Turskoj, premijera Redžepa Tajjipa Erdoana, gospodina Zafera Cubukćija, koji se sa saradnicima nalazi u dvodnevnoj posjeti Stranci demokratske akcije Sandžaka, primio je danas u centrali Stranke u Novom Pazaru generalni sekretar Stranke demokratske akcije Sandžaka Fuad Baćićanin.  Izražavajući zadovoljstvo što se nalaze u posjeti Stranke demokratske akcije Sandžaka sa kojom je AK partija u bratskim i prijateljskim odnosima, gospodin Ćubukći je naglasio: “Stranka demokratske akcije Sandžaka i AK Partija, kao i omaldina ove dvije stranke, moraju sarađivati na svim poljima. Saradnja najprije treba da se pojača na polju obrazovanja, kulture i razmjene političkih iskustava. AK partija je najjača turska partija, a SDA Sandžaka je najjača bošnjačka partija i naša saradnja predstavlja saradnju dva naroda i dvije zemlje” istakao je na sastanku predsjednik omladine AK Partije gospodin Zafer Ćubukći.  Generalni sekretar SDA Sandžaka Fuad Baćićanin upoznao je gospodina Ćubukćija sa aktuelnom političkom situacijom u Sandžaku naglasivši da su politička stabilnost, privredni razvoj Sandžaka i obrazovanje mladih prioriteti na kojima radi Stranka demokratske akcije Sandžaka. “Radujem se dobroj saradnji omladine AK Partije i omladine SDA Sandžaka jer ste vi budući lideri naša dva naroda”, poručio je na kraju sastanka generalni sekretar Fuad Baćićanin.

Detaljnije
Predsjednik Ugljanin primio mlade AK partije

Grupa maldih članova AK partije Turske su, posle dvodnevne posete Novom Pazaru i Sandžaku, bili gosti i u Vladi Srbije, kod predsjednika SDA Sandžaka i ministra u Vladi Srbije dr. Sulejmana Ugljanina, koga su izvestili o svom boravku u Sandžaku i Bosni. Omladina AK partije, inače stranke premijera Turske Redžepa Erdogana, na čelu sa Zaferom Čubukčuom, predsjednikom Mladih AK partije, obavestili su ministra o zajedničkim aktivnostima koje su planirane sa strankom SDA Sandžaka na produbljivanju saradnje Srbije i Turske. Ministar je pozdravio ideju mladih obe stranke koje će u budućnosti nastaviti ono što sada rade Srbija i Turska preko Mješovitog komiteta za ekonosmku saradnju i drugih oblika delovanja na planu privrede, investicija i razmene znanja.

Detaljnije
Ne može se odlagati primjena sporazuma na štetu Bošnjaka

  “Mi Bošnjaci koji živimo u Srbiji, i bošnjačke stranke, pokušavamo da kroz institucije sistema u državi Srbiji rješavamo pitanja predrasuda koje postoje među narodima na Balkanu. SDA Sandžaka aktivno, kao  manjinska bošnjačka stranka, radi na stvaranju pozitivne političke klime, jedne harmonije, sa svim državama gdje je SDA parlamentarna stranka.” Izbor ekonomije, kao zajedničke teme u procesu poboljšanja saradnje i međudržavnih odnosa je pravi put, građani svih balkanskih zemalja će se složiti u jednom a to je da nam treba bolji život, Turska je postala danas jedna moderna, prosperitetna i  ekonomski razvijena zemlja, šesta po ekonomskom razvoju u Evropi, a šesnaesta u svijetu i ona teži da se nađe među prvih deset  svijetu, a možda među prve dvije-tri u Evropi  istakao je dr. Sulejman Ugljanin predsjednik SDA Sandžaka i ministar u Vladi Srbije gostujući u emisiji “Jedan na jedan” RT Vojvodine.  

Detaljnije
Ugljanin: Uključiti Bošnjake ili idem

Ukoliko u narednih mjesec dana vrh vlasti ne ispoštuje koalicioni sporazum koji se odnosi na poboljšanje položaja Bošnjaka, ja više neću imati razloga da budem u Vladi. Neću da budem samo fikus, koji ne može da pomogne svojim sunarodnicima. To je, za “Novosti”, poručio Dr Sulejman Ugljanin, predsjednik Stranke demokratske akcije Sandžaka i ministar bez portfelja, koji podseća da je kooalicioni sporazum potpisao sa SNS i SPS još u januaru, “ali dosad ništa od toga nije realizovano”.   Šta, konkretno, očekujete da Vlada učini?  Tražimo maksimalno uključenje Bošnjaka u sve državne i javne institucije, u skladu s proporcionalnim sastavom na lokalnom ili državnom nivou. Želimo punu integraciju u sve državne institucije. To je, valjda, neophodni minimum da bi se Bošnjaci osjećali kao građani ove zemlje i da bi u nju imali poverenje. Pa i sama Srbija bi na integraciji trebalo da insistira.  Jeste li razgovarali sa koalicionim partnerima o tim zahtevima?  Na tome stalno insistiram, ali nisam naišao na razumevanje. Upozoravam da smo se po pitanju prava Bošnjaka vratili u 1992. godinu. Svi u regioni su, uglavnom, rešili svoje nacionalno pitanje, a Bošnjaci nisu ni počeli. Minimum je da država sada pokaže želju da se prema Bošnjacima odnosi kao prema svojim građanima i da im omogući da se kroz institucije izbore za bolji život. Ako se to ne sprovede, država će pokazati da meni kao zastupniku bošnjačkih interesa nije mjesto u vladi.  Koliko ste do sada učinili na razvoju najsiromašnijih opština, što vam je glavni zadatak u Vladi?  Kao ministar bez portfelja inicirao sam osnivanje Kancelarije za održivi razvoj najnerazvijenijih opština. Formirali smo stručan i efikasan tim i imamo izvanredne rezultate. Stvorili smo ambijent za investicije u 46 najugroženijih opština u Srbiji.  Šta ste učinili da privučete ulagače?  Sve te opštine sada imaju uređena urbanističko-plansku i katastarsku dokumentaciju, pomažemo im u izradi projektne dokumentacije, a uveli smo im i elektronske uprave. To sve, kao i izgradnja putne infrastrukture, suštinski su preduslovi za privlačenje investitora.  Kada će građani osetiti konkretan boljitak?  Siromašna područja se prazne i gase… Investitori su počeli da dolaze što povećava zaposlanost i zadržava mlade ljude da ostanu u zavičaju. Radimo i na njihovom povratku iz razvijenijih gradskih centara, tako što stimulišemo sve mlade stručnjake da se vrate i pokrenu biznis u svom gradu. Do sada smo putem konkursa vratili 21 stručnjaka, a nastavićemo to svake godine. Cilj je da ožive obdaništa, da škole budu pune i da se zasnivaju porodice i u sada nerazvijenim dijelovima zemlje.  Koje zemlje su zaiteresovane za ulaganje u siromašna područja?  Dovodimo čitave ekskurzije privrednika iz Iraka, Turske, Rusije, arapskih zemalja kako bi našli interes da ulažu u Srbiju. Sa kompanijama iz Bahreina smo, primjera radi, već sklopili posao za otkup mleka i mliječnih proizvoda iz Sjenice, a kupovaće i vodu iz Ivanjice. Predvodio sam jaku privrednu delegaciju i posjetili smo najveća izvorišta nafte u Iraku. Šanse za saradnju su velike – od proizvodnje dečje odeće za iračko tržište, pa do izgradnji termoelektrana na naftu i gas. Sa turskom sklapamo jake poslove za proizvodnju dijelova za traktore i kamione, a uključen je i IMT i firme iz Čačka.  Kakav je ekonomski i politički uticaj Turske na Srbiju?  Turska je šesta ekonomija u Evropi, a šesnaesta u svetu. Mi mislimo da smo mnogo važni za Tursku, a, ustvari, je to zanemarljivo. Srbija bi sama trebalo da iskoristi to što je Batočina na pola puta između Minhena i Istanbula i da što više privučemo turske privrednike. Da ih motivišemo da prebace proizvodnju i u Srbiju i da izvoze proizvode u Rusiju, Belorusiju, Kazahstan pod izuzetno povoljnim carinskim uslovima. Tu je naša šansa.  Turska pokazuje interesovanje i za odnose Srbije i BiH, pa čak i za odnose unutar islamske zajednice u našoj zemlji…  Više Bošnjaka živi u Turskoj nego u Sandžaku i BiH. Tako da Turska ima i svoj interes da poboljša političku klimu za suživot Srba i Bošnjaka, kako bi nestale predrasude u našim međusobnim odnosima. Ali, Turska se pokazala kao neuspješna u rješavanju spora unutar islamske zajednice. Pokušaj da Turska i Vlada Srbije riješe taj sukob propao je i nadam se da se više politika u vjerska pitanja neće ni miješati. To mora da se prepusti vjerskim zajednicama koje će vremenom da pronađu rješenje.  Verujete li da će Srbija dobiti datum za početak pregovora?  Dobijanje datuma je od velike važnosti. To bi nam omogućilo da koristimo evropske razvojne fondove. EU je naša buduća savezna država. Do pre 20 godina smo živjeli u SFRJ, a budućnost nam je EU. Zato mora da nam bude cilj da zauzmemo svoje mesto i što bolju poziciju da bismo mogli da jrešavamo krupna ekonomska i politička pitanja. Ali, moramo još da se potrudimo da bismo dobili datum.  Kao da niste sigurni da će nam Brisel dati zeleno svjetlo?  Pozitivnu odluku svi očekujemo. Ali, Evropa veruje činjenicama, a ne pričama. Nužno je da se primeni Briselski sporazum, i to moraju da shvate i Srbi sa Kosova i svi u Srbiji koji svojim neodgovornim ponašanjem predstavljaju prepreku evropskom putu. A takvih ima čak i u tužilaštvu, policiji, sudstvu…  Šta je realnija opcija u Srbiji – rekonstrukcija vlade ili vanredni izbori?  Ni jedno ni drugo. Ova vlada je veoma uspešna i odražava raspoloženje građana. Sukobili smo se sa stvarima koje niko prije nije smio ni da čačne – od borbe protiv korupcije do hrabrog rješavanja kosovskog pitanja. Bez obzira na to da li ću ostati u Vladi ili ne, smatram da ona treba da ostane ceo mandat i da završi krupne započete poslove. (Novosti)

Detaljnije
28 novembar br. 57
36300 Novi Pazar, Srbija
+(381) 20 313 032
Ponedeljak-Petak 9:00-17:00
[email protected]
Imate sugestiju, pitanje?
TOP