Ove godine, 11. jula, se navršava 25 godina od genocida u Srebrenici koji je bio vrh genocidnog talasa i politike koju je kreirala velikosrpska ideologija prema bošnjačkom narodu posebno na prostorima Bosne i Hercegovine i Sandžaka.
Dan sjećanja na genocid nad Bošnjacima u Srebrenici, ove godine dočekujemo u okolnostima izazvanim proglašenom pandemijom virusa COVID-19, za koji još uvjek nije utvrđen procenat u ukupnoj stopi mortaliteta građana.
Početkom jula 1995. godine, u Srebrenici, za 5 dana velikosrpska ideologija je usmrtila 8372 Bošnjaka, samo zato što su druge nacije, kulture i vjere.
U presudama Međunarodnog suda pravde i Tribunala u Hagu utvrđeno je da su genocid nad Bošnjacima u Srebrenici izvršile srpske oružane snage i utvrđena pojedinačna komandna odgovornost za planiranje i izvršenje tog udruženog zločinačkog poduhvata.
Tim presudama Republika Srbija je proglašena krivom po Konvenciji o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.
Nedostatak brze i efikasne pravde kažnjavanjem zločinaca doveo je do toga da se danas sve češće i jasnije mogu čuti najave novih genocidnih prijetnji.
Sve to potvrdjuje činjenicu da svaki zločin koji se adekvatno ne kazni biće ponovljen.
SDA Sandžaka će i u novom sazivu Parlamenta Srbije ponoviti prijedlog za usvajanje Rezolucije o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici.
Rezolucija predviđa i uvrštavanje lekcija u obrazovnom sistemu Srbije o tome da se interesi jednog naroda i jedne države ne mogu ostvarivati činjenjem genocida i drugih ratnih zločina na štetu drugog naroda i države.
Usvajanjem Rezolucije o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici skida se teret odgovornosti sa ledja budućih generacija srpskog naroda za genocid i druge ratne zločine koji su nad Bošnjacima počinjeni u njihovo ime.