Narodni poslanici poslaničkog kluba “ Ujedinjena dolina – SDA Sandžaka” u Skupštini Srbije, su danas predali Rezoluciju o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici.
Tim povodom na današnjoj Press konferenciji u Skupštini Srbije u Beogradu, govorio je narodni poslanik SDA Sandžaka Enis Imamović.
Obraćanje narodnog poslanika Imamovića prenosimo u cjelosti:
“Upravo su poslanici poslaničkog kluba “Ujedinjena dolina- SDA Sandžaka“ još jednom predali Skupštini Srbije prijedlog da se po hitnom postupku usvoji Rezolucija o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici.
Nakon potvrđivanja, odnosno pravnosnažnosti svih presuda Haškog tribunala za genocid nad Bošnjacima, svako dalje negiranje genocida, njegovo veličanje, kao i veličanje osuđenih ratnih zločinaca i zločina, od strane najviših političkih predstavnika srpskog naroda i države Srbije, zapravo predstavlja njegovu najveću kolektivizaciju.
Dakle, od danas je odgovornost na svim političkim predstavnicima srpskog naroda, da se svojim ponašanjem i djelovanjem, opredijele da li je u Hagu presuđeno pojedincima ili čitavom narodu.
Nakon jučerašnje pravosnažne presude ratnom zločincu Ratku Mladiću, te prethodnih presuda Radovanu Karadžiću i drugim zločincima, članovima udruženog zločinačkog poduhvata, kojom je potvrđen genocid nad Bošnjacima, stekli su se uslovi da se u Srbiji po hitnom postupku usvoji Rezolucija o genocidu u Srebrenici.
Ova Rezolucija između ostalog predviđa najoštriju osudu genocida u Srebrenici, ali i zabranjivanje njegovog negiranja i veličanja ratnih zločinaca i drugih ratnih zločina.
Ova Rezolucija takođe predviđa i uvođenje lekcija u obrazovnom sistemu Srbije kojim bi se mlađim generacijama stvorila svijest da se genocid i drugi ratni zločini ne isplate.
Politika koja je dovela do genocida mora biti adekvatno osuđena na njenom izvoru, a svi rezultati takve politike poništeni, kako bi buduće generacije mogle u miru graditi svoju sretnu sadašnjost i sigurnu budućnost.
Jedino tako se može zaustaviti ponovno stvaranje svijesti da se interesi jednog naroda i jedne države mogu ostvarivati na štetu drugog naroda i druge države.
Priznavanje, osuda i zabrana negiranja genocida je prvi korak kojim će Srbija pokazati da li zaista iskreno želi graditi dobre odnose sa Bosnom i Hercegovinom, ali i odnose između srpskog i bošnjačkog naroda.
Sve češće čujemo i da će to biti uslov za pristupanje EU, jer očigledno je da evropska zajednica ne želi u svojim redovima one koji politički i sistemski negiraju i podržavaju genocid.“